Tomáš Klus - "Nenávratná"

Leden 2010

Návštěvní kniha

24. ledna 2010 v 12:08 | Zany |  Návštěvní kniha
Tohle místo patří všem, kteří mi chtějí něco sdělit. Ať už je to pochvala, stížnost, žádost, přání, či cokoliv jiného...

Jediné, co zde netoleruju jsou reklamy a žádosti o hlasy v anketách a soutěžích. Pro vzkazy tohohle druhu je tu speciální rubrika.

Co je to droga?

24. ledna 2010 v 11:39 Drogy
Co to vlastně droga je? Pro naši potřebu můžeme drogu definovat jako každou látku, která vpravena do organismu ovlivňuje psychiku člověka - jeho chování, prožívání, vnímání reality, emocí.

LSD

24. ledna 2010 v 11:39 Drogy
LSD - lysergic acid diethylamide

Je to halucinogen. Neznamená to, že by díky němu někdo viděl věci, které neexistují, spíš mění vidění a slyšení skutečných předmětů a zvuků tak, že se třeba barvy zdají být výraznější. Mění způsob jakým lidé okolní svět vnímají stejně jako čas nebo vzdálenost.
Tripy jsou tablety, či malé čtverečky papíru, které mají většinou barevný potisk napuštěný účinnou látkou. Jsou poměrně levné, což je další důvod, proč jsou tak oblíbené.
Průměrná dávka LSD v jednom tripu je dnes kolem 100 mg, což představuje asi polovinu z toho, co rozložilo mozky lidí jako Brian Wilson nebo Dennis Hopper v 60. letech.

Zážitku spojenému s užitím LSD se říká trip (výlet), protože je to jako cesta na jiné místo. (Může to být zážitek mystický, fascinující, ale také velmi strašidelný (tzv.horortrip).
Nevypočitatelnost je jedním z hlavních rizik LSD. Účinek může být ovlivněn dávkou, rozpoložením mysli, místem nebo dalšími přísadami.
I když se psychické poruchy způsobené LSD projevují až při pravidelném užívání (jednou nebo vícekrát za týden), někteří lidé mohou mít už po jedné dávce takové problémy, jako jsou halucinace nebo paranoia po dobu i dvou let! Někteří také pak trpí tzv. flashbacky - návraty obrazů, které měli, když byli na tripu.Ty se objevují dny, týdny i roky. Tato nepředvídatelnost flashbacků může docela nahánět strach.
Roste obava, že stále více mladých lidí, kteří berou LSD, kouří také konopí, a to proto, aby urychlily dojezd (nepříjemná fáze, kdy už droga přestává působit).
Nastaly případy, kdy nemocnice přijímaly lidi s psychózou, která byla způsobena právě užitím těchto dvou drog dohromady.

Projevy: LSD má více vliv na psychiku než na tělo. Protože je v ní obsažen strychnin, i když velmi malé množství, může způsobit nevolnost a žaludeční křeče.

Crack

24. ledna 2010 v 11:39 Drogy
Crack
Crack je tedy forma kokainu určená ke kouření. Vyrábí se způsobem zvaným freebasing...
Kokain se ve vodě míchá se čpavkem a kypřícím práškem do pečiva. Voda se nechá odpařit a pevná látka, která vznikne - tzv. crack, se zahřívá a výpary se inhalují.
Jméno této drogy je odvozeno od zvuku, který vydává- praskání, při hoření.Vyskytuje se jako žlutobílé kusy zvané rocks (ty se většinou kouří z vodní dýmky).

Účinky: dostavují se velmi rychle- asi za 10 sec. a přichází nával blaha a rozkoše, což narkomané označují jako "orgasmus celého těla" Crack ovšem účinkuje pouhých 10minut (tak dlouho crack hoří). Poté účinky ustupují stejně rychle, jako přišly. Dostavuje se silná deprese, někdy agresivní chování a zároveň silná touha po další dávce!!!

Crack je vysoce návykový! Cena za dávku je asi 300Kč.


Cracková mise: neboli "binge" či "run" - trvá 24 hodin i více a během ní "feťáci" vykouří 14-15g cracku, v neustálém sledu( "vzlety a pády" )- jejich plíce však mohou zkolabovat! Pak nastává panika a zmatené chování, agrese,...

Crackové děti: děti matek užívajících crack. Vědci nyní zkoumají, zda tyto děti trpí podobnými abstinenčními příznaky jako např. děti matek na heroinu.

MOŽNÉ ÚMRTÍ!!!

Marihuana

24. ledna 2010 v 11:39 Drogy
Konopí - marihuana
Konopí, tráva, marihuana, kytka, ganja (toto jméno je převzato z východní Indie, kde toto konopí roste a je rastafariánským náboženstvím uctíváno jako mystická rostlina- jeho nejvyšší forma se nazývá Kali podle indické bohyně... na její počest se také gandža kouří na březích Gangy), hulení, charas = indick označení hašiše.

Co to je?
Konopí jsou usušené části rostliny cannabis 1-6m vysoké (nejčastěji sativa, ale existují další 2 druhy: indica a ruderalis)- kouří se samičí rostliny (ze samčích rostlin se vyrábí konopná lana a oděvy). Nejčastěji se kouří palice či hašiš. Po alkoholu a kofeinu je marihuana nejrozšířenější drogou...
Na světě konopí kouří asi 140 miliónů lidí...Má pověst neškodné drogy, protože je méně agresivní než alkohol, ne tak odstrašující jako heroin a jeho boom nastal v 70. letech, období lásky a míru. Dnes je však daleko silnější než tenkrát... Tehdy byl obsah asi 1-3%, ale dnes existují vyšlechtěné odrůdy jako je "skunk" (poprvé vypěstován v Nizozemsku), které obsahují až 15% THC a ty už nejsou tak úplně neškodné...
Dlouhodobé a časté kouření konopí rozhodně neprospívá sexuálnímu životu. Může snižovat libido a přispět k nižšímu počtu spermií. Tráva stejně jako tabák působí detoxikačně v pochvě. To znamená, že u těhotných žen způsobuje pomalý vývoj plodu. U některých lidí může způsobit paranoiu, zmatenost a ustrašenost a skončit s marihuanou také není lehké...
Výzkumy ukázaly, že může být návyková jak psychicky, tak fyzicky. Při odvykání jsou abstinenčními příznaky výkyvy nálad, nervozita a zlost, které mohou přerůst ve výbušnost a agresivní chování. Navíc má konopí na plíce podobný účinek jako tabák, zvyšuje riziko rakoviny plic, úst a hrtanu (1 joint se rovná asi pěti cigaretám). Doteď ale nemáme důkaz, že by tráva někoho usmrtila. Pro většinu lidí je totiž kouření marihuany jen určitá fáze a jen asi 10 % u ní zůstane déle jak pět let. Období, kdy tato fáze nastává však dělá rodičům starosti, neboť je tráva nechvalně známá svojí schopností tlumit motivaci...

Konopí obsahuje aktivní látku THC (tetrahydrokanabiol), která navozuje stav zkouření. Okamžitý účinek vyvolaný kouřením marihuany je pocit uvolnění, sucho v puse, rozšířené zorničky, mírná euforie a iluze, že čas ubíhá pomaleji...chuť mluvit a hodně se smát, skelné oči, zhoršení motorické koordinace. Může umocnit již existující pocity...Vysoké dávky konopí mohou mít také halucinogenní účinky, pocit strachu, panika.

Proč je konopí tak oblíbené?
Jeden školní psycholog říká: ,,Díky své schopnosti uvést člověka do stavu uvolnění a lehké euforie může marijánka alespoň na chvíli zmírnit mnohdy zahlcující pocity zlosti, napětí a deprese, které tak často trápí dnešní dospívající děti. Je lehce k dostání a je relativně levná a skutečnost, že je zakázaná, jí dodává záchvěv vzrušení a je skvělým prostředkem vzpoury."
Marihuana je slovo, které označuje usušené lístky rostlin vypadajících podobně jako oregáno. Většinou se kouří usušené pupeny, které jsou silnější než lístky. Marihuana má (při kouření) ojedinělou nasládlou vůni...
Hašiš je hmota z usušené pryskyřice samičích rostlin konopí. Vypadá jako malá, lepivá kulička nebo hranolek. Marihuana i hašiš se dají také jíst, Hašiš je aktivní součástí hašišových koláčků. Ale myšlenka, že marihuanu lze ponořit do vody a výsledný roztok použít pro účinek podobný jako při pojídání marihuany, je jednoznačně nesmysl. Tuto metodu popisuje hašišový nadšenec Adam Gottlieb v knížce Vaříme s konopím. "Jestliže je rostlina dobré kvality, usilovný var může způsobit vyluhování nějaké pryskyřice, je to však téměř neúčinné. Gottlieb tvrdí, že THC (aktivní látka konopí) není rozpustná ve vodě, pouze v oleji nebo alkoholu. Pravidelné kouření konopí má zásadní vliv na paměť a schopnost koncentrace. Člověk pomaleji zpracovává informace a hůře se učí (tyto potíže bývají trvalejšího rázu). Důvodem může být to, že THC zůstává v těle poměrně dlouhou dobu.
Dr. Nadia Solowij, psycholožka z Australského výzkumného centra, říká, že je možné, že ten, kdo kouří velmi často, může být vlastně pořád ve stavu mírného zkouření, což ovlivňuje psychické procesy.
Nesmíme ale zapomenout, že na každého působí její užívání jinak.

Podstata závislosti:
V mozku jsou receptory chemických látek zvaných anandamidy, které tělo přirozeně produkuje. Konopí zapadne do těchto receptorů jako klíč do zámku a zapne je stejně jako anandamid. Když konopí uvádí receptory do činnosti příliš často, začnou to potřebovat, a když to nedostávají, vybudí opačnou reakci, jako např. ustrašenost, výkyvy nálad, nevolnost. Riziko se zvyšuje, když se konopí kouří několikrát do týdne nebo denně a v útlém věku. Marihuana má tzv. opačnou toleranci. Čím déle je užívána, tím méně stačí na vyvolání stejného efektu. Není tedy nutno zvyšovat dávky.

A jak s konopím přestat?
Pokud potřebujete pomoc při odvykání nebo snižování dávek, obraťte se na místní protidrogové centrum. Některým lidem pomáhá hypnóza.

Morfin

24. ledna 2010 v 11:38 Drogy
Morfin
Vyrábí se z opia, ale je 10x silnější.
Rychle na něm vzniká psychická i fyzická závislost.
V lékařství se používá k tišení bolesti- 1 dávka se pohybuje okolo
5-20 mg. Injekce morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Nastává lhostejnost ke starostem, stoupá sebevědomí a myšlenky se zrychlí (neruší mozkové funkce). Morfin tlumí vnímání bolesti, tlumí dráždivost dýchacího centra.
Ve vysokých dávkách působí hypnoticky a dýchací centrum ochrne.

Vzhled: tablety, čípky, roztok v ampulích.

Působí po 20 minutách 2-3 hodiny.
Hlavním výrobcem pro výrobu tablet na legální použití (ve farmacii) je Indie a Tasmánie.
Poprvé byl izolován r.1806 německým lékárníkem F. Sertürnerem a od té doby se hojně používal...To vedlo ke vzniku "morfinových mánií" (závislí vojáci a móda vyšší společnosti).

Hašiš

24. ledna 2010 v 11:38 Drogy
Slang: haš, čokoláda, charas (indické označení z jazyka hindí) - v domácím prostředí se nejčastěji jí v cukroví, kterému se říká mažun.

Co to vlastně hašiš je?
Hašiš je vlastní pryskyřice konopí extrahovaná s tuky ve vařící vodě a vykrystalizovaná, účinné látky jsou cannabinoly, hlavně THC. Postupů extrakce hašiše z konopí je mnoho, včetně další izomerace pro zvýšení účinku. Též ve formě hašišového oleje je látka ještě několikrát účinnější.

Vzhled: vypadá jako hnědožlutá kostka, někdy do černa. 1,5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm by mohl být 1 gram. Za čerstva je pružný, pak tuhý, drolí se po zahřátí v plameni.

Hašišový olej: Je to nejsilnější forma marihuany, je totiž 5x silnější než pryskyřice. Někdy se také vyskytuje pod názvem medový olej. Vyrábí se vařením jemně rozdrceného hašiše v rozpouštědle (např. alkoholu), tak se odstraní pevné součástky. Rozpouštědlo se odpaří a zbyde jen lepivý zelenohnědý olej. Nabízí intenzivnější zážitek než jiné formy konopí.

A účinky?
"Poblouznení" trvá 30 až 60 minut, vytrácí se po třech hodinách. Při ústním požití (např. v jogurtu) je průběh delší.

Nebezpečí: nebezpečné jsou vysoké dávky (nad 20 mg THC) a chronické zneužívání. Při otravě stoupá v mozku hladina serotoninu. Hašiš potencuje hypnotika, sedativa, ale i budivé aminy. Když se objeví atypický rauš, panický strach, působí dobře barbituráty a káva.

Uvádění zdrojů

24. ledna 2010 v 11:23 | Zany |  Moje názory
Jedním slovem ZBYTEČNOST?
Mluvíme-li o článcích, které najdete na každém druhém blogu, uvádění zdroje je naprosto zbytečnou hloupostí. A když navíc vezmeme v úvahu fakt, že původní zdroj je už těžko dohledatelný, je drzost chtít pod neautorským článkem odkaz na váš blog.

Jiné je to samozřejmě u článků autorských, kde stoprocntně víte, kdo je vytvořil. V takových případech je uvádění zdroje nutností a slušností. A s kopírováním by se mělo čekat až na to, jesli vám ho jeho autor povolí.

Ale přiznejme si, že takových případů moc není...

A co vy? Co si myslíte o uvádění zdrojů? Hlasujte v anketě!